Pierogi ze szpinakiem i smażonym tempehem
... Postanowiłam uraczyć się pierogami, co z braku czasu zdarza mi się niezwykle rzadko. Wykombinowałam sobie jednak, że skoro już przygotowuję pracochłonne jedzenie, to przynajmniej je sobie w porcjach pomrożę i będę miała na obiad w tygodniu, gdy biegam z miejsca w miejsce. Użyłam składników, które akurat miałam pod ręką, dlatego w farszu znalazła się cukinia, szpinak i smażony tempeh. Ten ostatni, odkąd mamy w Poznaniu Merapi Tempeh, praktycznie zawsze można znaleźć w mojej lodówce, co cieszy mnie bardzo. Tempeh to zdaje się być moim ulubionym produktem sojowym. Tofu plasuje się dopiero na drugim miejscu. Mleko i jogurty na trzecim.
60 min
30 min
Sposób przygotowania
Składniki na farsz:
3-4 łyżki oleju + kilka do wody, w której będziemy gotować pierogi
1 biała cebula, pokrojona w bardzo drobną kostkę
200 g smażonego tempehu, pokrojonego w bardzo drobną kosteczkę
1/2 małej cukinii, startej na tarce o grubych oczkach
200 g liści szpinaku, posiekanych
1-2 ząbki czosnku, przeciśniętego przez praskę
1 łyżeczka ziół prowansalskich
sól i pieprz świeżo mielony do smaku
Olej rozgrzewamy. Wrzucamy cebulę i szklimy na małym ogniu, następnie dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek i cukinię. Smażymy razem kilka minut. Wsypujemy szpinak i dusimy z pozostałymi składnikami przez 5 minut mieszając od czasu do czasu. Następnie dodajmy tempeh i zioła prowansalskie. Mieszamy i smażymy wszystko razem na małym ogniu przez kolejne 5 minut, mieszając od czasu do czasu. Przyprawiamy do smaku solą i pieprzem. Zdejmujemy farsz z ognia.
Składniki na ciasto:
4,5 szklanki mąki pszennej
łyżeczka soli
1,5 szklanki bardzo ciepłej wody
Z podanych proporcji ugniatamy gładkie, elastyczne ciasto. Rozwałkowujemy je na stolnicy oprószonej mąką na grubość kilku milimetrów ( 3-4 mm), wycinamy krążki szklanką, nakładamy warsz i zlepiamy pierogi ulubioną metodą. YouTube zawsze służy pomocą i radą, jak można to zrobić. ;)
Mi odrobina ciasta została, więc aby jej nie marnować resztę nadziałam suszonymi śliwkami pokrojonymi w kosteczkę. To czy ciasta Wam wystarczy, zostanie czy też będziecie musieli dorobić zależy od grubości wałkowania oraz od tego, ile farszu nałożycie do środka.
Pierogi wrzucamy porcjami do wrzącej, osolonej wody z odrobią oleju i gotujemy do momentu ich wypłynięcia na powierzchnię. Odcedzamy.
Podajemy posypane natką pietruszki i skropione dobrej jakości olejem np. oliwą z oliwek, olejem rydzowym, dyniowym lub rzepakowym tłoczonym na zimno.
10 sekretnych przepisów
na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Podobne przepisy:
-
Sałatka ze szpinakiem i ciecierzycą
-
Naleśniki ze szpinakiem i serem
-
Grecki cud
-
Roladki schabowe ze szpinakiem i serem camembert
-
Pieczeń rzymska ze szpinakiem
-
Szybka sałatka ze szpinaku i pieczarek
-
ROLOWANA LAZANIA ZE SZPINAKIEM, RICOTTĄ I KARCZOCHAMI
-
Tarta ze szpinakiem, fetą i orzeszkami pinii
-
Cappuccino ze szparagów, ze skórką cytrynową, tymiankiem i parmezanem
-
Tarta ze szpinakiem i serem pleśniowym
-
Mielone Kotleciki ze szpinakiem
-
Smażone krewetki na ostro ze szparagami
Zaloguj się aby dodać recenzję